Miris i okus bakine kuhinje ne može se objasniti, ali svi znate točno o čemu se radi. Vjerujemo da i sama pomisao na bakinu kuhinju u svima nama budi lijepe uspomene i sjećanja na djetinjstvo.
Ponekad je teško ispeći kolač jednako dobro kao baka, ali uz recepte sve je lakše. Ukoliko ste ljubitelj tradicionalnih kolača zasigurno će vam se svidjeti recepti koje smo izdvojili za vas! Ovo je samo dio slastica iz bakine bilježnice, a za više tradicionalnih recepata svakako pregledajte kategoriju Bakina kuhinja!
OREHNJAČA I MAKOVNJAČA
Orehnjača je tradicionali hrvatski kolač od dizanog tijesta s finim nadjevom od oraha. Makovnjača se priprema na isti način, samo se umjesto orasima nadjeva makom što nam otkriva i sam naziv kolača. Oba kolača mogu se praviti zasebno, no češće se prave na način da se jedna polovica razvaljanog tijesta premaže nadjevom od maka, a druga polovica nadjevom od oraha. Tako se istovremeno peku obje dizanice – Orehnjača i Makovnjača.
OKRUGLICE SA ŠLJIVAMA
Knedle od krumpirovog tijesta tradicionalno se pune šljivama, a ponekad i marelicama. Zbog svoje zasitnosti, knedle sa šljivama češće se poslužuju kao ručak nego li kao desert. Knedle sa šljivama tradiconalno se uvaljaju ili posipaju prženim krušnim mrvicama, a ponegdje se serviraju i uz kiselo vrhnje.
MAŠINSKI KEKSI
Mašinski keksi svakako su jedni od kolačića koji nas u trenu vraćaju u bezbrižne dane djetinjstva. Mašinski keksi tradicionalno se pripremaju na flajš mašini na koju se dodaju posebni nastavci za oblikovanje keksa. Čak i ako nemate flajš mašinu, jednako ukusne i kvalitetne kekse možete napraviti tako da tijesto razvaljate na 0,5 cm debljine pa kalupima izrezujete željene oblike.
MRAMORNI VIJENAC
Mramorni vijenac jedan je od najomiljenijih lijevanih kolača. Šare prema kojima je ovaj kolač i dobio svoje ime nastaju tako da se polovica pripremljene smjese pomiješa s kakaom u prahu, a zatim se naizmjenično sa svijetlom smjesom ulijeva u kalup za kuglof. Recepti za Mramorne vijence uglavnom su slični, a svaka domaćica ima svoju tajnu kojom ga začini – bilo rumom, grožđicama ili limunovom koricom.
U nastavku pročitajte i starinske izraze koje su koristile naše bake, a na koje možda naiđete prelistavajući neku od starih kuharica.
CUKAR, CUKOR = ŠEĆER
CVEBA = GROŽĐICA
GATRE = REŠETKE
KOSTAJNI = KESTENI
LORADE = ROLADE
MAŠĆA = MAST
MANDALICE = MARELICE
MODLI = KALUPI ZA KOLAČIĆE, UGLAVNOM LIMENI
METNI = STAVI
OLIČITI GLAZUROM = PRELITI GLAZUROM
OKRAJAK = RUB
PAČETVORINA = PRVOKUTNIK
PADELJA = METALNA POSUDA, PLITKA I DUGULJASTA OBLIKA U KOJOJ SE PEČE; TEPSIJA
PERGAMENT = TANKI LIST PAPIRA
PRISTAVI = STAVI KUHATI ILI PEĆI
PREKRUPA = KRUPNO SAMLJEVENO BRAŠNO; KRUPICA
RADL, ZUBČALO = KOTAČIĆ ZA REZANJE TIJESTA
SEMLPRESLE = KRUŠNE MRVICE
ŠENIŠNE = PŠENIČNE
ŠKRIŠKE = KRIŠKE
ŠPINDLAJ = PJENUŠAVO MIJEŠAJ
TRAJBATI = TUĆI (SNIJEG), MIKSATI
TUČENI NPR. CIMET ILI KLINČIĆ = MLJEVENI CIMET ILI KLINČIĆ
VALER = VALJAK ZA TIJESTO
VILUŠKA = VILICA
ZAZLATI = DOK NE POSTANE ZLATNO ŽUTO
ZEFLA, ŠEFLA = ŠEFLJA